Опасни болести, пренасяни от комарите


Опасни болести, пренасяни от комарите
Преди повече от 125 години британският физик Роналд Рос установява, че комарите са преносители на малария. За откритието си той получава Нобелова награда за медицина, съобщи Deutsche Welle.

През 20 век други болести, пренасяни от комари, са открити на всички континенти с изключение на Антарктида. Всички тези заболявания имат общи симптоми: треска, главоболие, умора, болки в мускулите или ставите. Правилната диагноза обикновено изисква внимателна оценка на тези и други специфични симптоми.
Превенцията си остава най-добрата тактика в битката с комарите, като на първо място в списъка е използването на комарници, покриващи тялото дрехи, репеленти и мерки за намаляване на популацията на комарите (например източване на неподвижни или застояли водоизточници).

Малария – "оригиналната” инфекция
Маларията се причинява от едноклетъчни паразити от група, наречена Plasmodium. През 2022 г. в целия свят са регистрирани над 249 милиона случая на заболяването - с пет милиона повече от предходната година и с близо 20 милиона повече от средната заболеваемост през 2015 г. Почти 95% от всички случаи са в Африка. Заболяването остава една от най-големите причини за детската смъртност в световен мащаб.Предава се от женски комари от рода Anopheles, които хапят през нощта. Инфекцията протича с треска, като симптомите включват главоболие и болки в крайниците, изпотяване и втрисане, но също и диария. Заболяването може сериозно да увреди нервната система.На пазара вече има ваксини като Mosquirix, а антималарийните лекарства могат да намалят риска от заразяване с болестта.

Треска Денга
Денга е най-разпространеното заболяване, пренасяно от комари, като всяка година с нея се заразяват повече от 500 милиона души.Симптомите варират от болки в мускулите и ставите до главоболие, гадене, повръщане и висока температура. По-тежките форми на Денга се характеризират с умора, дехидратация, кръв в изпражненията, повръщане и силни болки в носа, устата и корема. При повторни инфекции потърпевшите са по-предразположени към тежки симптоми.Вече има ваксина, препоръчвана от Световната здравна организация (СЗО) за деца на възраст между 6 и 16 години - засега само в регионите, където заболяването е често срещано. Това е така, защото дори ваксината може да предизвика смъртоносни реакции в организма.

Жълта треска
Това е предотвратимо с ваксини заболяване, което понастоящем е ендемично в 34 африкански и 13 южноамерикански и централноамерикански страни.Не всеки, заразен с вируса на жълтата треска, обаче развива симптоми. Обичайно това са висока температура, мускулни болки, болки в гърба, главоболие, гадене и повръщане. Възстановяването обикновено е в рамките на 3-4 дни, но при някои хора се развива по-тежка втора фаза. Тя може да причини проблеми с черния дроб и бъбреците, необичайно кървене. Ако не се лекува, може да доведе дори до смърт.Както ваксината срещу жълта треска, така и прекарана веднъж инфекция осигуряват доживотен имунитет.

Вирусът Зика
Зика е заболяване, което често е безсимптомно, но може да представлява риск по време на бременност.През 2016 г., след появата на огнища на Зика в Южна Америка, СЗО обяви извънредна ситуация за общественото здраве. От 2018 г. насам обаче нивата на заразяване остават ниски.Обикновено симптомите включват обрив, треска и болки, които обикновено са леки и продължават около седмица. Ако заразяването е по време на бременност, инфекцията може да се предаде на плода и да доведе до микроцефалия (намаляване обема на черепа) и проблеми с развитието на крайниците, със зрението и слуха.На бременните жени от райони с висока заболеваемост се препоръчва още при първата симптоматика да потърсят незабавно медицинска помощ.

Западнонилска треска
Подобно на Денга, жълтата треска и Зика, западнонилската треска е потенциално смъртоносен вирус. Признаците на инфекцията при хората са като тези, причинени от много други болести, пренасяни от комари: треперене, студени вълни, треска, главоболие и замаяност, последвани от кожен обрив. Не всеки заразен обаче има симптоматика – тя се проявява средно при един на петима пациенти.Няма ваксина срещу западнонилската треска, нито пък антивирусни лекарства, подходящи за лечението му. При наличие на симптоми трябва да се потърси медицинска помощ.

Чикунгуня
Подобно на много други вируси, пренасяни от комари, вирусът Чикунгуня може да не предизвика симптоми при всички. Когато се появят, те обикновено продължават само около три дни. Обикновено са последвани от период на силни болки в ставите с продължителност от една до две седмици, преди да отшумят напълно. При някои пациенти се появяват обриви, както и лезии по лигавиците (например от вътрешната страна на носа или устата).Инфекциите обикновено не причиняват трайни увреждания. След като болестта бъде преодоляна, пациентите се сдобиват с имунитет до края на живота си. През февруари 2024 г. Американската агенция по храните и лекарствата одобри ваксината Valneva за хора на възраст над 18 години.

Японски енцефалит
Това опасно вирусно заболяване се причинява от вируса на японския енцефалит JEV. В най-тежката му форма пациентите могат да получат гърчове и да изпаднат в кома. Освен тях друг характерен симптом на заболяването е дезориентацията. Един от всеки три симптоматични случая има смъртоносен край. За щастие съществуват ваксини срещу японския енцефалит.

Източник: Deutsche Welle