Меню

Кожояд - Dermestes maculatus


Кожояд - Dermestes maculatus
Dermestes maculatus е вид бръмбар кожояд със световно разпространение, присъстващ на всички континенти с изключение на Антарктида. В Европа го има във всички страни, включително и България.

Научна класификация:
Eukaryota
Царство: Animalia
Тип: Arthropoda
клас: Insecta 
разред: Coleoptera 
Семейство: Dermestidae
Род: Dermestes
видове: Dermestes maculatus

Описасание на Dermestes maculatus

Възрaстният бръмбар е дълъг 5.5–10 mm и черен с лента от бели косми от двете страни на пронотума. Антената завършва с 3-сегментирани клубове. Върховете на елитрата са назъбени и завършват с малки изпъкнали шипове. Долната страна на корема е предимно бяла с черни петна отстрани и в края. 
Телата на ларвите са покрити с четинки . Долната част на корема е жълтеникаво-кафява, докато гръбната повърхност е тъмнокафява, обикновено с жълта линия в средата. На горната повърхност на последния сегмент има две урогомфи (рогови издатини), които се извиват нагоре и встрани от върха на корема. 
Какавидите са с овална форма, обикновено по-малки от ларвите и нямат четинки. Обикновено кожата на последната ларва присъства като защитно покритие.

Биология на Dermestes maculatus

Видът често се намира под мъртви животни, които са се разлагали от няколко дни до седмици. Техните хранителни навици могат да накарат мъртвото животно да се превърне просто в скелет.
Когато са на път да какавидират, ларвите търсят подходящо място в месо или нехранително вещество (напр. дърво), където изграждат камера за какавидиране. Какавидите, които не са в камери, са уязвими към канибализъм . Поради това ларвите, които не могат да намерят място за какавида, ще забавят превръщането си в какавида.

Dermestes maculatus сред хората и животните

Появата на бръмбара върху разлагащи се останки от хора и други животни може да се използва за оценка на следсмъртния интервал в случаи на самоубийство, убийство или смърт без надзор. Възрастните обикновено пристигат в рамките на 5 до 11 дни след смъртта на животното. Ларвите се развиват от пет до седем седмици, а възрастните бръмбари живеят от четири до шест месеца. 

Бръмбарът се храни с мърша и сухи животински продукти. Те са вредители на копринената индустрия в Италия и Индия. Сушена риба, сирене, бекон, лакомства за кучета и домашни птици са някои от храните, в които попада бръмбарът. Едно проучване установи, че ларвите не показват предпочитание към телешко месо, пилешко месо и фураж на гранули за гризачи. Преги години опустошенията на Dermestes vulpinus, сега maculatus са били толкова големи в складовете за кожа във Викториански Лондон, че е предложена награда от 20 000 паунда за налично лекарство (препарат).
Известно е, че бръмбарът се храни паразитно с живи пуйки , оставяйки дълбоки рани. 
Има известен случай на папулозна уртикария , причинена от ларвите на D. maculatus . Това може да е причинено от дразнещия ефект на ларвите или от алергична реакция към протеините в космите. 

Dermestes maculatus е видът бръмбар мърша, който обикновено се използва от университети и музеи за отстраняване на плътта от костите при подготовката на скелета. Човешки и животински скелети се приготвят по този метод и практиката се използва повече от 150 години. Бръмбарите са особено полезни за малки животни с деликатни кости.