Меню

Домашен кожояд Anthrenus verbasci


Домашен кожояд Anthrenus verbasci
Домашният кожояд, наричан още вариващ музейник - Anthrenus verbasci L.

Домашният кожояд  е бръмбар с дължина 3 mm, принадлежащ към семейство Dermestidae. Те са често срещан вид, често считан за вредител на домашните къщи и по-специално на природонаучните музеи, където ларвите могат да повредят естествените влакна и могат да повредят килими, мебели, дрехи и колекции от насекоми.
A. verbasci е и първото насекомо, за което е доказано, че има годишен ритъм на поведение и до днес остава класически пример за кръгови цикли при животните.

Описание:
Възрастните A. verbasci варират на дължина от 1,7 до 3,5 mm. Тялото е заоблено, почти сферично. Елитрата и пронотумът са покрити с фини люспи с различни цветове, създавайки неправилен модел от бели, кафеникави и жълтеникави петна по тези черти. Белите люспи са фокусирани по страничните ръбове на пронотума и върху елитрата, където образуват три ярки, вълнообразни напречни ивици. В допълнение към тези морфологични характеристики, техните антени са 11-сегментирани, с клуб от 3 сегмента.

Ларвната форма на A. verbasci, известна като „вълнени мечки“ (име, споделяно с ларвите на Arctia caja и много други молци от подсемейство Arctiinae), е с дължина до 4–5 милиметра (0,16–0,20 инча) . Ларвите са удължени и гъсто покрити с големи четинки (власинки). Тези косми са организирани в редуващи се напречни групи от светли и тъмнокафяви петна: ларвата изглежда покрита с кафяви ивици. Тялото обикновено е по-широко отзад, отколкото отпред, където също носи 3 чифта снопчета косми по задната част на корема, които могат да се използват за самозащита.

Жизнен цикъл:
A. verbasci има жизнен цикъл, вариращ от 1 до 3 години, в зависимост от условията на околната среда.
Проучване през 1958 г. установи, че температурата може да повлияе на развитието на ларвите, като заключи, че периодите на инкубация и какавидиране на A. verbasci намаляват с повишаване на температурата (по този начин жизненият цикъл се ускорява с умерено повишаване на температурата). Инкубацията намалява от 54 дни при 15 °C на 12 дни при 30 °C, а какавидирането намалява от 89 дни при 10 °C на 9 дни при 25 °C. Доказано е, че относителната влажност има малък ефект.

Ларвите се излюпват от яйца през пролетта и началото на лятото, често в гнездата на птици (включително тези на домашното врабче и домашния бързолет) или около складирани тъкани.

Възрастните се появяват между края на май и началото на август (в Англия), летят и се хранят с прашеца и нектара на цъфтящи растения. Продължителността на живота на бръмбара е около две седмици. През този период се извършва чифтосване и яйцата се снасят или близо до заобикалящата ги среда, или в птичи гнезда, хралупи на дървета и подобни сухи места, където ларвите могат да намерят храната си. След това цикълът започва наново.

Разпространение и местообитание:
Този вид присъства в по-голямата част от Европа, в източната част на Палеарктика, в Близкия изток, в областта на Неарктика, в Северна Африка и в Северна Азия, също и в Неотропиците.

Поведение:

Ларвите се хранят с кератин и хитин от естествени влакна (мъртви насекоми, животински косми и пера) през цялото си развитие, като в крайна сметка преминават в период на латентност (известен също като диапауза) преди какавидиране в стадий на възрастен. Продължителността на латентността изглежда зависи от факторите на околната среда, като най-вероятният zeitgeber или тригер е фотопериодът. Възрастните се хранят с цветен прашец и нектар от цъфтящи растения. Съобщава се, че те обичат особено цветята от семейството на маргаритките.

Хищници:
Сред естествените хищници на A. verbasci, един от най-добре проучените е паразитоидната оса Laelius pedatus (от семейство Bethylidae). При откриване на ларва на A. verbasci женска оса ще кацне на гръбната страна на ларвата и ще се опита да подредете дългото си, подобно на жило яйцеполагало за парализиращ удар в гръдния кош. В отговор ларвата ще издигне дълги косми по корема си и ще се опита да изчетка тези косми срещу нахлуващата оса. Космите се отделят и залепват за осата при контакт, вероятно причинявайки някакво дразнене. Очевидно такова дразнене не е достатъчно, за да възпре атаката срещу ларвите на A. verbasci, тъй като по-голямата част от атаките са успешни. За сравнение, тясно свързаният вид бръмбари Anthrenus flavipes – който има малко по-дълги косми от A. verbasci – използва такава защита по-ефективно. След едно успешно ужилване бръмбарът остава трайно парализиран. Целият процес от кацането до пълната парализа продължава приблизително 40 секунди.
L. pedatus не снася яйца веднага след като бръмбарът е парализиран, изчаква до 24 часа преди яйцеполагането. През това време тя се подстригва, премахвайки всички косми, които може да са полепнали по нея по време на атаката. По време на този дълъг процес тя изглежда наблюдава състоянието на парализа на ларвата, като я хапе многократно и следи нейната реакция. След като се освободи достатъчно от космите, осата създава голо петно върху корема на ларвата и снася 2–4 яйца. Яйцата се излюпват за 3–4 дни и ларвите се хранят с бръмбара в продължение на 3–7 дни, като в крайна сметка убиват гостоприемника. След това те въртят пашкули близо до празната черупка на гостоприемника, появявайки се известно време по-късно като възрастни оси.
Този вид присъства в по-голямата част от Европа, в източната част на Палеарктика, в Близкия изток, в областта на Неарктика, в Северна Африка и в Северна Азия, също и в Неотропиците.

Взаимодействие с хора

Като домашен вредител:
Ларвите на A. verbasci са често срещан домашен вредител. Възрастните бръмбари обикновено снасят яйцата си във въздуховоди, в килери, под мебели или под первази. Веднъж излюпени и докато се превърнат във възрастни, ларвите се крият в тъмни, необезпокоявани зони и се хранят с органичен материал. По този начин ларвите са отговорни за щетите на различни предмети, като мебели, дрехи, одеяла, кожи и килими. Те обикновено се срещат в музикални инструменти, които са били съхранявани за дълги периоди от време, като се хранят с подложки и филцове, които най-често се срещат в дървени духови инструменти.

Като музеен вредител:
Колекциите от екземпляри, особено от насекоми, също са уязвими за атака, което прави A. verbasci често срещан вредител в музеите. В проучване от 1987 г. на британските национални исторически музеи, най-малко пет отбелязват, че A. verbasci е категоризиран като основен вредител за биологичните колекции. Ларвите често се намират в гнездата на врабчета и стърчиопашки, така че ларвите и възрастните могат да влязат в музеите на горните нива през прозорци и покривни пространства. Инвазиите могат да бъдат предотвратени чрез отстраняване на ларвите и възрастните чрез редовно прахосмукачка, химическо чистене или проветряване на дрехите навън, поставяне на нафталинови топки в килерите и премахване на изоставени гнезда на птици и насекоми, прикрепени към сградата. Признаците за заразяване включват наличието на повредени артикули, линеели кожи на ларви в тъмни зони и изобилие от възрастни бръмбари близо до прозорците. Възприемчивите хора могат също така да открият, че космите, отделени от ларвите, причиняват раздразнени сърбящи рани, които могат да бъдат объркани с ухапвания от дървеници. Възпирането или унищожаването на A. verbasci може да се постигне с помощта на инсектициди, лишаване от кислород, замразяване и феромони и капани за аромати.