Житна гъгрица (Sitophilus granarius ), Гъгриците опасни ли са за здравето ? Може ли да се консумира храна повредена от тях, разберете в тук информацията.
Житната гъгрица, известна още като пшеничната гъгрица е част от разред Sitophilus и вид Sitophilus. То е насекомо, което може да бъде срещнато навсякъде по света и се счита за често срещан домашен вредител. Житната гъгрица, както бръмбарите е част от рода Coleoptera. Установено е, че много видове гъгрици съществуват по целият свят. Житните гъгрици могат да бъдат срещнати във всички умерени климатични зони и са широко разпространени в цяла Европа. Те са вредител на селскостопанските култури в целия континент.Имат различни цветове и форми на тялото. Тези характеристики варират според вида им. Могат да причинят значителни щети на складираното зърно и да намалят драстично хлебопекарните качества на пшеницата.
Възрастното насекомо на житната гъгрица е с цилиндрично издължено тяло и устен апарат разположен на края на дълго хоботче (рострум). Тялото е дълго 3-4 mm (без хоботчето), кафяво-черно на цвят. Преднегръдът е леко заоблен, най-широк в средата. Пронотумът е гъсто точкуван, като точиците са силно удължени и по това се различава от другите гъгрици, които се срещат в България.
Главния и вратния щит са покрити с точки. Елитрите са слети, а задните крилца и летателните мускули са недоразвити и затова не може да лети.Това намалява загубата на течности и е вследствие на приспособяването към живот в (сухи) складови помещения където храната е в изобилие и няма нужда от придвижване на големи разстояния.
Насекомото има вертикални линии на точки по цялото си тяло. Ларвите на гъгриците достигат дължина около 2.3 милиметра и са бели. Главите им са кафяви, нямат крака, извити са по средата и изглеждат сякаш, че имат бръчки.
Женската житна гъгрица снася от 40 до 300 броя яйца през живота си. С хоботчето бръмбарът издълбава ямички в зърното, където снася по едно яйце. Последното се покрива добре с лепкава течност, която засъхва бързо и не може да се отрие. Яйцето се излюпва за 4 –13 дни. Ларвата остава в ендосперма на зърното и се храни с него. Какавидата е с дължина 3-4мм. При температури 15,20,25 и 30°С цикълът на развитие е съответно 141,68,46 и 34 дни. Възрастният индивид се храни няколко дни в зърното, след което излиза в междузърненото пространство. Активни са при температура от 11 до 38°С и влажност на зърното над 12%.
При житните гъгрици повредите се причиняват главно от ларвите, но и от възрастните. Хранят се с пшеница, царевица, ориз, ечемик и други зърнени култури. Наядените зърна са идеална хранителна среда за всички складови вредители.
Скритото им преимагинално развитие вътре в зърната ги прави трудни за откриване и затова са разработени множество съвременни методи за навременното им откриване като спектроскопия, ЯМР, компютърна томография, имунологичен и молекулярен анализ.
Както е споменато по-горе, повечето от щетите причинени от гъгрицата е в ларвения ѝ стадий. Тъй като женските правят дупки в зърната за да снесат яйцата си, ларвите са тези които постепенно изяждат вътрешността на зърната. Заразеното зърно е опетнено с части от фекалиите на гъгриците. Тези зърна трябва да бъдат премахнати. Има шанс също от заразяване с мухъл и акари, ако зърната се заразят с гъгрици.
Те се считат за основни вредители на зърната, тъй като са способни да нанасят щети на недокосвани зърнени култури. Диапазона на заразата, която те могат да причинят засягат теглото и качеството на зърната. Те също могат да засегнат зародиша на зърното и в случай, че това се случи и се стигне до покълване, младото стръкче ще бъде уязвимо за плесен, бактерии и други насекоми. Замърсяването на зърната също засяга вкуса и качеството им. Зърната засегнати от гъгриците могат да бъдат лесно разпознати при наличието на дупки от които се появяват насекомите.
Когато се борите с нашествие от житни гъгрици има няколко метода за успех срещу тях, обаче трябва да имате предвид,че най-вероятно ще трябва да изхвърлите заразените зърна.
1. Складовете трябва да бъдат добре изградени за да предоставят добри условия за складиране. Трябва да могат да се почистват лесно, което е задължително да се прави доста често, за да избегнете нашествие.
2. Складовете трябва да бъдат изолирани, добре вентилирани и влагоустойчиви. Пукнатините и цепнатините, които лесно предоставят подслон на тези вредители трябва да бъдат редуцирани до минимум.
3. Стоките трябва да бъдат прилежно подредени над нивото на пода, върху палети и не трябва да са в близост до стени и тавани. Нужни са също пролуки между складираните стоки, тъй като те позволяват вентилация, редовни проверки, чистене и ако е нужно третиране с инсектициди против бръмбарите.
4. Правилния избор на опаковане също е важен, тъй като той може да отблъсне атаката на насекомите. Обикновено плътни, твърди материали с гладък, лъскав завършек са за предпочитане. Пакетите трябва да бъдат силни и добре запечатани.
5. Важно е да се уверите, че няма остатъци от храна, в които бръмбарите могат да се размножават и развиват, тъй като могат да нападнат и други материали. Всички заразени стоки трябва да бъдат унищожени или фумигирани. Всичките складирани зърнени култури трябва да бъдат изсушени до подходящо ниво на влажност и температура, за да се предотврати оцеляването на гъгриците. Вие трябва да избягвате на всяка цена гъгриците да достигнат до събраните ви зърнени култури, без значение дали се намират в голямо складово помещение или в малки чанти в кухнята ви.
Житна гъгрица Фумигация на пщеница
Нашият екип с радост ще ви помогне да се справим заедно с всяка ситуацията пред, която сте изправени.