Меню

Крастни акари Sarcoptes scabiei


Крастни акари Sarcoptes scabiei
Краста при хората (скабиес),  е заразна болест на кожата, причинена от вид паразитен акар (Sarcoptes scabiei), който живее и снася яйца в роговия слой на кожата. Заразяването става чрез пряк контакт с болен от краста или чрез употреба на заразено бельо.

Sarcoptes scabiei  е микроскопичен кърлеж, причиняващ заболяването краста.

Описание на кърлежите: 
Кърлежът е жълто-бял на цвят. Мъжкият е с размери 0,23 mm дължина и 0,19 mm ширина, женските са до 0,45 mm дълги и 0,35 mm широки. 
Яйцата им са с размери 0,14 mm.

Биология на крастните кърлежи: 
Кърлежът живее в нежните места на 
кожата, между пръстите на ръцете, вътрешната страна на ръцете, корема, хранейки се с клетките ѝ. Причинява силен сърбеж и разраняване на кожата. Заразяването става при допир, ползване на необеззаразени дрехи и бельо. За предпазването от заразяване е необходимо поддържане на добра лична хигиена.

Симптоми на краста при човека:
Болестта се характеризира с типично разположени възелчета по пръстите на ръцетекиткитекорема, седалището, колената, глезените и др. Има силен сърбеж, през нощта. При силно заразяване, предимно по пръстите, се наблюдават характерните каналчета с черна точка в края, която всъщност е акарът. Лицето и окосмената част на главата се засягат рядко.
Заразата се причинява главно от женския акар, който веднъж оплоден и попаднал върху кожата започва да копае подкожни канали (до 2 – 3 см хоризонтално) и да снася яйцата си в тях. На ден акарът снася между 1 и 4 яйца, а животът му в тялото продължава около месец. Не всички от тези яйца се излюпват и не всички новоизлюпени акари оцеляват.
Мъжките по правило са по-миниатюрни от женските и умират малко след 
копулацията. Те не копаят канали, а се движат по горната част на кожата в търсене на женска, здраво закрепени с техните вендузи и защитени от падане.