Лъскав сухоплоден бръмбар Carpophilus hemipterus


Лъскав сухоплоден бръмбар Carpophilus hemipterus
Лъскав бръмбар Carpophilus hemipterus е известен още като сухоплодният бръмбар.

Бръмбарите от сушени плодове са световен вредител по плодовете и зърнените култури. Бръмбарите от сушени плодове атакуват голямо разнообразие от гостоприемници, включително костилкови плодове, райска ябълка, паднали цитрусови плодове, ябълки и смокини. Възрастният бръмбар по сушени плодове може да причини щети при хранене на зреещите костилкови плодове и е вектор на гъбното заболяване кафяво гниене. Вреден за провизиите и хигиената, може да се намери в супермаркети, хранителни магазини и складове. Напада различни сортове сушени плодове, като праскови, зелени, сливи, смокини, фурми и др., върху които също снасят яйцата си. Атакуването на други храни като зърнени храни, царевица, сушени растения, ядки и други сушени продукти е възможно само при зрели бръмбари. Такива провизии и храна са подходящи като субстрат за снасяне на яйца само ако има достатъчно влага. Но в хранителните магазини, където се намират ядки, тези вредители обикновено намират оптимални условия за размножаване. Излюпените ларви ядат плодовете, оставяйки след себе си галерии, които запълват с ронлива смес от екскременти и остатъци от храна. Екскрементите се намират в микроорганизми (бактерии, гъбички), които са отговорни за относително бързото разваляне на заразените плодове.Повечето щети от търговското хранене се нанасят на зреещите костилкови плодове. Костилковите плодове могат да бъдат нападнати на дървото, бръмбарите се забиват в плодовете. Те влизат и чрез разцепвания и механични повреди. При други плодове като цитруси, ябълки и смокини се нападат само паднали плодове.Бръмбарите на сушените плодове са основен преносител на кафяво гниене. Докато пълзят през повредените плодове, спорите на кафявото гниене полепват по телата им и се разпространяват през короните на дърветата и от овощна градина на овощна градина. Болестта се пренася по тялото на насекомото и плодовете могат да се заразят с болестта просто чрез контакт, без бръмбарът действително да се храни с плодове. Контролът на iuuedu, където те присъстват, е важна част от контрола на кафявото гниене.

Биология 
Възрастните бръмбари са малки с дължина около 3 мм. Те могат да бъдат черни, кафяви или на петна жълти. Ларвите са жълтеникави с кафява глава и са дълги около 5 мм. Отнема около месец през лятото, за да се развие от яйце до възрастни, така че има много поколения на година.

Яйцата се снасят поотделно, върху зрели или ферментиращи плодове, на полето или в складирани продукти. Излюпването на яйцата отнема 1-4 дни. Развитието на ларвите завършва за 4-14 дни. Какавидирането обикновено се извършва в почвата в полеви популации, но в съхраняваните продукти, какавидирането се извършва в рамките на заразената стока. В топли райони или в отопляеми сгради размножаването е непрекъснато и има няколко поколения годишно. Какавидирането настъпва след период преди какавида от 3-8 дни, а възрастните се появяват 4-16 дни по-късно. Така цикълът на развитие е около 12 дни при високи температури (32,2°C) и до 42 дни при по-ниски температури (18,3°C). Когато температурите са твърде ниски за размножаване, бръмбарите зимуват като зрели ларви, какавиди или възрастни в почвата, складираните стоки или плодове, оставени на земята. Въпреки че възрастните могат да живеят повече от една година, мъжките бръмбари живеят 146 дни, докато женските средно 103 дни. 

Женските бръмбари от сушени плодове могат да снасят над 2134 яйца при 28,1°C, но средната стойност е 1071 яйца през целия живот. 

Влажността е много важна за оцеляването на бръмбарите от сушени плодове. Ниската влажност на въздуха е неподходяща за развитието на ларвите на сушените плодови бръмбари и яйцеполагането. 

Бръмбарът за сушени плодове може да се намери в голямо разнообразие от зрели и разлагащи се плодове на полето и е сериозен вредител по сушените плодове. Изсушеният плодов бръмбар може да се намери и върху складирана царевица, царевично брашно, пшеница, овес, ориз, боб, ядки, фъстъци, памучно семе, копра, подправки, лекарства, хляб, захар и мед.  
=16pxВ съоръжения за преработка на плодове може да се използва общо или точково приложение на етикетиран остатъчен инсектицид. Незабавното почистване на разсипаното зърно/храна, за да се предотврати разлагането, ще обезсърчи бръмбарите. Кофите за боклук също трябва да се почистват редовно, за да се предотврати натрупването на развалени продукти. При тежки зарази може да се наложи фумигация.

Решение
Цел: наблюдение и намаляване числеността на вредителите. (Масово улавяне)     
Препоръчително е да поставите капани върху растенията: на разстояние 40-50 м между тях.Масов улов – от 20 капана на ха. Силно увреждане – от 30 капана на ха. Капаните трябва да се проверяват на всеки 5-7 дни. Ефективността на дозатора за феромони е 4-6 седмици на открито и лепилните ленти могат да се сменят, когато се напълни с вредители и прах. За хамбари феромонният дозатор е наличен от 6 до 8 седмици и количеството капани зависи от размерите на поставяне. Защитните мерки се основават на резултатите от мониторинга на гъстотата на популацията на насекомите вредители.