Книжни въшки Прахови Tr. pulsatorium, Lepinotus patruelis


Книжни въшки Прахови Tr. pulsatorium, Lepinotus patruelis
Какво е описанието въшките?
Видовете въшки са широко разпространени в България. В природата се срещат по растенията, а в складовете за зърно или фуражни цехове предпочитат самозагряло и влажно зърно. Въшките биват складови; прахови и книжни. Тук ще се опитаме да ви представим обща информация за различните видове. 

Какво представляват въшките? Тяхната характеристика.
Това са насекоми с меко тяло, рядко надвишаващи 6 mm дължина. Типичните форми имат два чифта мембранни крила, но има еволюционна тенденция към загуба на крила при много видове. Антените дълги и нишковидни, с 12-50 членчета; сложни очи, слабо развити; ухапване на части от устата; тарси 2 или 3 сегментирани, всяка носеща по два нокътя; непълна метаморфоза със стадии на яйце и нимфа.

Какви видове въшки има по храните?

Liposcelis bostrychophilus (bostrychophila)
Възрастните са дълги около 1 мм; Цвят, светло кафяв. Имат широка, плоска задна бедрена кост, няма рудименти на крила. Коремчето е сплескано.

Liposcelis entomophilus Enderlein
Цвят, жълтеникавокафяв, с видимо тъмно червеникави ленти по корема.

Trogium pulsatorium - Прахова въшка
Възрастните са много активни, дълги около 1,5-2,0 mm. Имат бледожълт или бял на цвят. Добре развити очи и налични предкрилки.
Редици от тъмни петна по предните ръбове на някои коремни сегменти.

Lepinotus patruelis
Възрастните са дълги около 2 мм. Цвят, тъмно кафяв или черен. Налични предкрилки

Области, на обитание:
Повечето видове въшки се срещат в естествени местообитания като животински гнезда, пукнатини на стволовете на дърветата, под кората (оттук и алтернативното име на barklice) и върху листата. Тези видове обаче, които са достигнали статус на вредител, са широко разпространени и често се срещат в складове, помещения за производство на храни, зърнохранилища и музеи, както и битови и търговски помещения. Тук те ще заразят материали от растителен и животински произход, включително съхранявана храна, гипс, кожа, дограма и дори книги.

Много видове са космополитни и страните им на произход са неизвестни. Различните видове имат различни температурни изисквания.
Така Lepinotus patruelis често се среща в хладни ситуации, напр. складове, докато Liposcelis bostrychophilus, за който се смята, че произхожда от Африка, предпочита по-топли условия. В отопляеми сгради непрекъснато мътещите видове (напр. Liposcelis spp.) ще продължат да се размножават през цялата година.
Други видове (напр. Trogium spp.) произвеждат само едно поколение годишно и могат да презимуват като нимфи.
 
Какви вреди нанасят въшките по храните? Значението им като вредител.
Въшките рядко причиняват щети директно чрез хранене и са практически безвредни в малки количества. Големите зарази обаче могат да причинят значителни щети на деликатни материали като книги и кожи. Признаците за разваляне на сушено месо включват дупки и тунели, в които се крият насекомите, плюс покритие от бял прахообразен материал и солни кристали.

Основният проблем, породен от въшките, е неудобството, което причиняват. Насекомите ще замърсят суровината или преработените храни. Те могат да допринесат за постепенното нагряване на зърното, съхранявано в насипно състояние, с евентуално увреждане на неговите свойства и намаляване на стойността му. Замърсените продукти трябва да бъдат идентифицирани и унищожени, което отнема време и разточително. Яйцата могат да бъдат понижени поради зацапване, причинено от смачканите тела на тъмни книжни въшки, напр. Лепинотус spp.

Готовите продукти могат да бъдат заразени в търговски обекти или в дома, с последваща загуба на репутация. Палетите, дъното и опаковките могат да бъдат заразени и да действат като източник на заразяване на съхраняваните продукти. Сред голямото разнообразие от стоки и материали, които могат да бъдат заразени от въшки са следните: опаковани ядки, гуано от прилепи, шоколад, рибно брашно, мляко на прах, музейни екземпляри и книги, маслодайни семена, преработени зърнени храни, прашец, салами, люспи от кожа, springbok biltong, съхраняван зърнени култури, семена от захарно цвекло, мая и дори влажна мазилка.

Въпреки че са безвредни за човека, книжните въшки често се бъркат с истински въшки и затова се приемат с тревога. Освен че заразяват хранителните продукти в дома, те могат да бъдат срещнати да гъмжат по мебели и стени, включително наскоро измазани повърхности, които са все още влажни. Ясно е, че материали както от животински, така и от растителен произход могат да бъдат атакувани, но насекомите показват безспорно предпочитание към микроорганизми, включително бактерии, дрожди, плесени и водорасли, и популациите ще се развиват по-успешно във влажни условия, където те процъфтяват. Тази тясна връзка с микроорганизмите води до заплитането им в телата им и по този начин насекомите допринасят за разпространението на организмите, които причиняват разваляне.

Как се размножават въшките по храните? Жизнен цикъл.
(Въз основа на Liposcelis bostrychophilus) Женските на някои видове книжарници могат да се размножават без оплождане, като мъжките са потиснати, джуджета или напълно липсват. През живота си всяка женска произвежда около 200 яйца. Обикновено се полагат поотделно в размер на 1-3 на ден и като са лепкави се покриват с остатъци от храна или боклук или залепват за основата.
Яйцата на някои видове на открито обаче се снасят на партиди и се покриват с копринена мрежа. Гладките яйца с перлен цвят се излюпват за 1-2 седмици. Появяващата се нимфа много прилича на възрастното и ще премине през 3-8 линеения в зависимост от вида (четири в случая на L. bostrychophilus), за да достигне зрялост след около 15 дни. С всяко следващо линеене нимфата прогресивно заприличва на възрастен, тъй като започват да се развиват очи, антени и крила (ако има такива). 
Условията на околната среда и качеството на диетата оказват дълбоко влияние върху скоростта на развитие на психоза. Жизненият цикъл обикновено е завършен за един месец, възрастните оцеляват до 6 месеца. Насекомите са умерено адаптирани към средата, която обитават. Техният малък размер и сплесканите тела означават, че могат лесно да се скрият в пукнатини и пукнатини. Те обаче притежават сравнително тънка кутикула, което, съчетано с голямо съотношение повърхност/обем, означава, че не са добре адаптирани да оцелеят при неблагоприятни условия и по-специално ниска относителна влажност.

Как да унищожим и контролираме складовите въшки и битови?

Хигиена/почистване
Поради възможностите за повторно заразяване, книжните въшки се контролират трудно с инсектициди. Най-ефективният метод за контрол е да се гарантира, че помещенията са добре проветрени и сухи, като по този начин възпира развитието на плесени и лишава насекомите техен източник на храна.
Стоките трябва да бъдат подредени спретнато над на нивото на пода с помощта на палети, далеч от стените и не трябва да докосва тавана. Разстоянието между стековете ще позволи вентилация, редовна проверка, почистване й.
При необходимост от обработка с инсектициди (вижте продукти и услуги) или се свържете с нас.


Силно заразените стоки трябва да бъдат унищожени. Заразените палети могат да бъдат идентифицирани от агронома на Контики. 

Инсектициден контрол, фумигация на зърнена продукция и стоки в складове, мелници, контейнери, силози, кораби, 
Книжните въшки са податливи на голямо разнообразие от инсектициди. Препоръчваме Ви при решение да използвате инсектициди в дома си срещу книжните въшки, задължително да се консултирате с квалифициран и опитен специалист - агроном растителна защита, ентомолог или технолог-фумигатор, като задължително преди това се уверите в неговият опит.
Нашият екип с радост ще ви помогне да се справим заедно с всяка ситуацията пред, която сте изправени.